Історія військового одягу

Цей елемент форми одягу відслужив в російській і радянській армії, а також в силових структурах більш століття — тільки на початку 70-х років Міноборони СРСР офіційно скасував носіння гімнастьорок військовослужбовцями.

Плюси і мінуси гімнастерки

Як пише Олександр Печейкін, гімнастерку для повсюдного носіння в царській армії затвердили не відразу — до кінця XIX століття вона виконувала функцію солдатської натільного сорочки. До початку і під час Російсько-японської війни гімнастерка білого кольору служила в якості повсякденної літньої форми одягу російської армії.

Ця сорочка була проста по конструкції і підгонці, недорога по шиттю і зручна в носінні. Великий асортимент сучасного мілітаризованого та форменого одягу — на сайті https://voentorg.ua/ru/odezhda-golovnye-ubory/formennaya-odezhda. Гімнастерки незабаром стали популярні і серед цивільного населення.

Однак Російсько-японська війна 1904 — 1905 років виявила та недоліки гімнастерки. Її білий колір, сам по собі мазкий, тим більше у військово-польових умовах, виявився ще й небезпечним, привабливим для стрільців ворога — солдати в білих сорочках представляли собою відмінні мішені на поле бою. Тому після війни армійські гімнастерки стали випускати сіро-зеленого, захисного кольору. Їх так і називали — «защитки». У спогадах поетеси Зінаїди Гіппіус, що відносяться до 1908 року, є згадка про її візит до Олександра Блока, який був одягнений в «защіткі», схоплені ременем і підкреслює стрункість фігури поета.

Гімнастерка в СРСР

В роботі доктора мистецтвознавчих наук Раїси Кірсанової, «Гімнастерка», йдеться про те, що ця сорочка носилася військовослужбовцями обох протиборчих сторін у громадянській війні. Після закінчення цієї кампанії крій гімнастерки зазнав змін: в залежності від роду військ на сорочки нашивались різнокольорові смужки сукна.

У 1935 році вийшов наказ наркома оборони, який затвердив нову форму гімнастьорок для командирів і начальницького складу РККА, з петлицями в залежності від роду військ на комірі (кант на комірі і обшлагах гімнастерки також мав колір, який вказує на приналежність військовослужбовця до того чи іншого роду військ) . Комір гімнастерки застібався на 2 гачка, сорочка мала 2 накладних кишені, рукава застібалися на гудзики.

Танкісти РККА носили гімнастерки сталевого кольору, а льотчики — темно-синього. Лютневим наказом 1941 року Нарком оборони СРСР цю форму одягу скасував. А з лютого 1943 року на солдатські і офіцерські гімнастерки, також за наказом наркомату оборони СРСР, наказувалося нашивати погони.

Гімнастерки з 1943-го і до 1969 року, коли була проведена чергова реформа військового обмундирування і носіння даного елемента форменого одягу офіційно скасували, мали стоячі коміри разом колишніх невідкладних, нарукавні знаки скасовувалися. У офіцерів накладні кишені замінялися на внутрішні. Гімнастерки рядових і сержантів до 1944 року не мали кишень зовсім, потім нагрудні прорізні кишені ввели для жіночих гімнастьорок рядових і сержантів.

Радянські гімнастерки мали кілька зразків — військовий, цивільний, відомчий і національний.

Чому від неї відмовилися

Чергова реформа радянського військового обмундирування сталася в липні 1969 року, але повністю відмовилися від використання гімнастьорок лише в 1972 році, після виходу відповідного розпорядження Міноборони СРСР.

За неофіційною версією, побічно підтвердженої спогадами колишніх військовослужбовців строкової служби 60 — 70-х років, причиною відмови від використання гімнастьорок стала війна у В’єтнамі — в цю кампанію американці широко застосовували напалм, і запалав від попадання цієї суміші сорочку було важче знімати, на відміну від кітеля.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here